11. - 15. novembra 2024 prebiehal na Slovensku Týždeň vedy a techniky, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, informovať verejnosť o jej poznatkoch, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku.
V rámci tohto týždňa si učitelia na druhom stupni našej školy pre žiakov pripravili rôzne aktivity.
Žiaci dostali výzvu na výzdobu tried v štýle veda a technika. Na výzdobu použili rôzne rekvizity v podobe vynálezov alebo práce z fyziky, techniky či výtvarnej výchovy. Výtvarné práce mali tému Energie pre budúcnosť a Aj toto je recyklované.
Hlavným programom bol v stredu 13.11., celodenný workshop v priestoroch školy. Pre všetkých žiakov školy sme pripravili 10 tematických stanovísk, na ktorých si mohli pozrieť, ale aj vyskúšať aktivity v rôznych oblastiach:
V učebni chémie vďaka Mgr. Alene Gutt mohli žiaci vidieť rôzne “čary”, ktoré dnes vieme vedecky vysvetliť. Zároveň sa žiaci na vlastné oči presvedčili, že chémia vie byť aj zábavná a odbúrali stereotypný pohľad na chémiu ako strašiaka.
Pán učiteľ Mgr. Peter Čulák so svojimi asistentmi Andrejom Antalom, Lukášom Schindlerom a Oliverom Pechom z 8.B v učebni fyziky vysvetľovali a demonštrovali energetiku, meranie fyzikálnych veličín prostredníctvom zariadenia MoLab a senzorov. Meranie sily = sila stisku dlane, meranie zvuku = meranie intenzity zvuku pri potlesku ( kriku ), meranie teploty = meranie teploty dlane, meranie intenzity osvetlenia = meranie intenzity osvetlenia odrazeného od oblečenia ( poukázanie na vhodnosť svetlého oblečenia počas večerného pohybu po cestných komunikáciách ). Premenili mechanickú energiu na elektrickú a následne na svetlo. Žiaci si vyskúšali pomocou roztočenia dynama vyrobiť dostatočné množstvo elektrickej energie na rozsvietenie LED diódy. A tiež vyrábali statický elektrický náboj pomocou van de Graffovho generátora.
V rámci matematiky si Ing. Eva Stuchlá s asistentmi Matejom Stuchlým a Jakubom Kulíškom z 9.A pripravili hlavolamy v rôznych podobách, s ktorými sa žiaci potrápili a zároveň zahrali, niektoré si pre spolužiakov pripravili žiaci anglického jazyka s p. uč. Bajjaniovou.
Mgr. Alexandra Zimová a jej asistent Milan Ondrejka 9.D mali pripravenú prvú pomoc pri poraneniach kože či zlomenine predlaktia, žiaci si na tomto stanovisku vyskúšali prenos zraneného, KPR, stabilizovanú polohu, protišokové opatrenia, ale aj odpovedali na pripravené otázky.
Pán školník Briestenský rozprával o rybárstve a ukazoval, ako viazať mušky.
Pani riaditeľka Mgr. Jana Koštialová pripravila stanovište venované včelárstvu. Žiaci zistili, ako sa starať o včely, ako je to s voskom a medom, ako sa vyrábajú rámiky, na čo slúži mriežka a veľa ďalších zaujímavostí. Nakoniec všetci i med ochutnali. Jakub Saukulič ukazoval prácu s voskom a výrobu sviečok. Pomohol žiakom vyskúšať si ochranné oblečenie pre včelára.
Mgr. Lenka Durcová spolu so žiakmi 8.B prezentovali mikto:bity ako základ programovania v rôznych jazykoch. Žiaci si mohli vyskúšať, ako micro:bit funguje, sami si ho chytiť a aj zahrať hru - kameň - papier - nožnice.
Naše pozvanie prijali i učitelia a študenti SPŠ Stará Turá. Priniesli ukázať ABB roboty , žiaci sa s nimi mohli oboznámiť, vyskúšať si ich ovládanie a tiež spoznať prácu grafika digitálnych médií.
V školskej dielni si Mgr. Eva Fajnorová a Mgr. Adriana Redajová, s asistentmi Michalom Jarábkom z 9.B a Marekom Gulánom z 9.D pripravili hry, 3D drevené puzzle, elektrotechnické stavebnice, vŕtanie, brúsenie a vypaľovanie do dreva a sústruženie. Všetky aktivity si žiaci mohli vyskúšať.
Súčasťou workshopu bol aj knižný kútik s odbornou literatúrou, knihy zapožičala Kniha Myjava.
Workshop navštívili i prvostupniari, žiaci tretích a štvrtých ročníkov s pani učiteľkami. A ako túto akciu zhodnotili deti a pani učiteľky? Odpoviem ich slovami: „Bola to jedna ÚŽASNÁ AKCIA !!! Deti s otvorenými pusami pozorovali , objavovali, ochutnávali, tvorili, vlastnými rukami manuálne pracovali....A to bolo niečo!!! Ďakujeme za pozvanie, ďakujeme za vedecko-zábavno -poučnú exkurziu venovanú VEDE a TECHNIKE.
Vedecko-technický týždeň sme v piatok ukončili odbornou medzinárodnou videokonferenciu v anglickom jazyku so zakladateľom a riaditeľom Kambodžskej IT spoločnosti Codingate, pánom Sopheakomonkol Sok .
Spoločnosť má za sebou viac ako 500 úspešných projektov, zaoberá sa vývojom softvérov, smart technológií vrátane AI, aktívne pomáha s riešením ekologických otázok v Kambodži, venuje sa vzdelávaniu mladých ľudí a charite.
Pán Sopheakomonkol Sok nám porozprával o dôležitosti vzdelávania, o živote a práci v IT sektore. S našimi žiakmi sa podelil o osobné aj pracovné skúsenosti.
Bol to nezabudnuteľný zážitok!
Ďakujeme pani riaditeľke za pomoc pri realizácii aktivít, za podporu, priestorové a finančné zabezpečenie celej akcie. Poďakovanie patrí i pani zástupkyni PaedDr. Katke Mikulcovej za zabezpečenie chodu školy počas workshopu a tiež všetkým kolegom, ktorí sa zapojili do tejto krásnej akcie, ale i žiakom, ktorí s radosťou a odhodlaním pomáhali. Ďakujeme aj všetkým tým, ktorí sa prišli pozrieť, mali odvahou skúšať nové veci a odišli so skvelým pocitom a nadšením pre svoj ďalší rozvoj.