Ročne na Slovensku pribudne približne 40 000 onkologických pacientov a tento počet každoročne stúpa. Pre porovnanie v roku 2008 ich bolo 24 000.
Liga proti rakovine (LPR) je organizácia, ktorá pomáha práve onkologickým pacientom a ich rodinám s finančne náročnou liečbou. Deň narcisov je verejno-prospešná zbierka, ktorá sa koná raz ročne a počas tohto dňa môže ktokoľvek prispieť prostredníctvom vhodenia peňazí do pokladničky dobrovoľníkov.
Najčastejšie druhy rakoviny:
- Prsníka ( u žien)
- Pľúc
- Hrubého čreva a konečníka
- Prostaty ( u mužov)
- kože
- Žalúdka
U mužov sa najviac vyskytuje rakovina hrubého čreva a konečníka, v tesnom závese ohľadom počtu chorých je rakovina pľúc, ďalej rakovina kože, prostaty a močového mechúra, na ktorú sa lieči len niečo cez 500 mužov ročne. U žien naopak prevláda rakovina prsníka, ktorá trápi viac než 2 000 žien za rok. Priemerne o 300 žien menej trápi rakovina kože, hrubého čreva, maternice a krčka maternice, na ktorú ochorie len niečo cez 500 žien ročne.
Rakovina však môže vzniknúť k akomkoľvek tkanive (orgáne) – krv ( leukámia), obličky, pankreas, maternica, štítna žľaza, ...
V posledných rokoch stúpa počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná rakovina hlavy a krku. U žien aj rakovina krčku maternice. Príčinou oboch druhov sú určité druhy HPV vírusov (Human papiloma virus), nie sú však jedinou príčinou. Dnes proti niektorých typom HPV vírusov existuje očkovanie.
Dôležitá je prevencia:
Nefajčiť, nepiť alkohol, používanie ochranných opaľovacích krémov, pestrá strana ( ovocie, zeleniny, vláknina), dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, preventívne prehliadky u lekára, obmedzenie spracovaných potravín ( šunky, párky, údeniny) a iné
Dôležité je však aj skríningové vyšetrenie, ktoré môže odhaliť počiatočné štádia rakoviny, kedy je vyššia šanca na vyliečenie.
Liečba:
Je finančne náročná. Spočíva v chemoterapii ( lieky) a rádioterapii ( ožarovanie) a imunoterapia.
Pri liečbe však množstvo lekárov radí hlavne zmeniť doterajší životný štýl. Rakovine sa darí v kyslom prostredí. Preto by sa tí, ktorých postihla táto choroba mali snažiť o prijímanie zásadotvorných potravín, medzi ktoré patrí najmä zelenina. Úplne vylúčiť by sa mali sacharidy, to znamená pečivo, cestoviny, ryža a zemiaky, no tiež alkohol a mäso.